Uroczystości i imprezy szkolne

„Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”

2019-05-30

24. maja spotkaliśmy się , aby uczestniczyć w niezwykłej uroczystości poświęconej obchodom Jubileuszu 60-lecia Szkoły. Czuliśmy się wyróżnieni, że przypadł nam zaszczyt powitania tak licznie zgromadzonych i znamienitych gości. Państwa obecność była potwierdzeniem wyjątkowości tego święta, była też dla nas wyróżnieniem, że wspólnie mogliśmy obchodzić tę uroczystość.

Tadeusz Kotarbiński powiedział „Przeszłość zachowana w pamięci staje się częścią teraźniejszości”.

Jubileusz 60-lecia szkoły skłania nas do podróży w czasie. Kroniki i fotografie mają niezwykłą moc i nie pozwalają zapomnieć o przeszłości wielu pokoleń, tworzących wizerunek wejherowskiej Ósemki. Jej dzieje to istotna część historii Wejherowa, której integralne ogniwo stanowią ludzie wychowani i wykształceni w jej murach. To właśnie obchody rocznicowe stanowią okazję do utrwalenia wspomnień o przeszłości szkoły i ludziach, bez których trudno wyobrazić sobie naszą codzienność.

Historia szkoły jest niezwykle bogata. Gdy w 1959 roku szkoła rozpoczynała swoją działalność, zapewne nikt nie przypuszczał, że za 60 lat stanie się jedną z największych placówek oświatowych z bogatą infrastrukturą sportową – drugą halą sportową, pływalnią – której w tym roku minęło 15 lat, lodowiskiem – obecnie przepięknie zadaszonym, boiskiem do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią, boiskiem wielofunkcyjnym, siłownią zewnętrzną i innymi elementami infrastruktury sportowej. Obiekty te służą nie tylko społeczności szkolnej, ale także mieszkańcom Wejherowa i okolic. Ich powstanie nie byłoby możliwe bez zrozumienia potrzeb przez włodarzy miasta, za co serdecznie dziękujemy. O szkole nie można jednak mówić jedynie w kontekście infrastruktury, ale przede wszystkim wartości, do których się odwołuje. Dlatego też w roku 1969 – z okazji 10 rocznicy powstania szkoły Ósemka przyjmuje imię Martyrologii Piaśnicy. Jest to ogromne zobowiązanie, aby kolejne  pokolenia uczniów i nauczycieli pielęgnowały pamięć o pomordowanych w Piaśnicy, którzy są dla nas wzorem postaw patriotycznych. Staramy się to zobowiązanie wypełniać jak najlepiej.

Kolejne lata to również zmiany organizacyjne. W 1999 roku Ósemka staje się Zespołem Szkół nr 3, w której funkcjonuje nasza Jubilatka oraz powstaje Gimnazjum nr 3. Starsza siostra oddaje wszystko to, co ma najlepszego – zdolności organizacyjne, tradycje szkoły, a przede wszystkim doświadczenie pedagogiczne swoich nauczycieli, co powoduje, ze kolejne roczniki absolwentów Gimnazjum nr 3 na trwale licznymi sukcesami zapisały się w historii naszej szkoły. W tym roku, na skutek reformy, ostatni rocznik gimnazjalistów opuści mury Ósemki.

Zmieniające się potrzeby uczniów i oczekiwania rodziców i gotowość do wprowadzania zmian w sposobie kształcenia sprawiły, że w 1999 roku powstaje pierwsza klasa integracyjna, w której naukę podejmują uczniowie o szczególnych potrzebach edukacyjnych. Kolejne wyzwanie organizacyjne to utworzenie w 2016 oddziału sportowego o specjalności koszykówka.

Szkoła jest świadkiem historii pisanej przez nas wszystkich: uczniów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, rodziców a także jej przyjaciół. Każdy zostawił tu cząstkę swojego życia, zostawiliśmy cząstkę siebie. Dlatego Jubileusz 60–lecia szkoły nie tylko przywołuje przepiękne wspomnienia minionych lat szkolnych, ale skłania także ku refleksji nad mijającym czasem. Pragnę wyrazić uznanie dla wysiłku i pracy dyrektorów, nauczycieli, pracowników administracji i obsługi, którzy przez wiele lat tworzyli historię i tradycję szkoły. Prowadzili swoich uczniów do sukcesów, wychowywali, wpajali właściwe wartości, wpływali na rozwój szkoły i jej pozytywny wizerunek i wysoko postawili poprzeczkę nam, następnym pokoleniom nauczycieli. Szczególne podziękowania kierujemy do dyrektorów szkoły Pana Romana Wilandta – prekursora licznych rozwiązań organizacyjnych i programowych, które, co najważniejsze, potrafił skutecznie wdrażać oraz pana dyrektora Mirosława Sildatke – człowieka czynu, miłośnika sportu, wizjonera.

Wyrażamy wdzięczność i uznanie dla kadry nauczycielskiej i byłych pracowników szkoły -  to właśnie Państwo tworzyliście historię tej szkoły na przestrzeni tych sześćdziesięciu lat i pozostawili swój ślad w jej dorobku.

Obecnie Szkoła Podstawowa nr 8 liczy 1149 uczniów oraz 104 nauczycieli i 42 pracowników niepedagogicznych. Jest to placówka nowoczesna, kolorowa, przyjazna, otwarta na nowe wyzwania edukacyjne.

Jako szkoła możemy pochwalić się wieloma osiągnięciami i sukcesami, których nie sposób wymienić. Szkolne sukcesy to wynik zdolności naszych dzieci, ale też zaangażowania i pasji kadry pedagogicznej oraz rodziców. Jesteśmy dumni z  naszych absolwentów, wśród których jest wielu aktywnych uczestników życia społeczno-gospodarczego nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą, wykonują zawody zaufania publicznego, znakomicie odnajdują się w różnych dziedzinach życia. Wychowankowie szkoły, którzy opuścili i nadal opuszczają mury, niejednokrotnie napawali nas dumą i dzisiaj są największym prezentem, jaki otrzymuje nasza jubilatka. Jubileusz przypomniał, że w szkole najważniejszy jest uczeń, duszą szkoły – nauczyciel i wychowawca, wsparciem – rodzice, a dumą – jej absolwenci.

Składamy serdeczne podziękowania nauczycielom i pracownikom pracującym obecnie w szkole za wszystko to, co powstało i powstaje – za wspólne działania dla dobra uczniów i społeczności                  lokalnej. Staramy się sprawić, aby kolejne pokolenia uczniów uwierzyły w swoje siły, nie bały się marzyć i sięgać gwiazd.

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 8 - Danuta Czernewska

Zdjęcia - https://photos.app.goo.gl/fs3RieDvc4ZESX1u7 oraz otrzymane życzenia i gratulacje