Uroczystości i imprezy szkolne

2012-04-27

Jak co roku, w ostatni piątek kwietnia obchodzimy w naszej szkole Dzień Patrona. Zarówno Szkoła Podstawa nr 8 jak i Gimnazjum nr 3 noszą imię Martyrologii Piaśnicy.

Tego dnia sięgamy pamięcią do tych tragicznych dni, pierwszych miesięcy okupacji hitlerowskiej, kiedy to dokonano bezwzględnego mordu na mieszkańcach Wybrzeża i Kaszub, głównie przedstawicielach inteligencji. Szacuje się, że w lasach piaśnickich zginęło od 12 do 14 tysięcy osób.

Uczniowie naszej szkoły obejrzeli filmy edukacyjne „Piaśnica – pamięć i ból” oraz „W lasach Piaśnicy 1939 – 2009”, wychowawcy klas przeprowadzili lekcje wychowawcze mające na celu podtrzymanie pamięci o tych tragicznych wydarzeniach i ludziach, którzy zostali zamordowani w lasach piaśnickich. Pamięć ta ma być przestrogą dla nas na dziś i na przyszłość.

W hali sportowej odbyło się przedstawienie zatytułowane „Metro”, przygotowane w ramach projektów edukacyjnych, pod kierunkiem pani Magdaleny Michalik i pana Krzysztofa Dempca, dotyczące wartości najważniejszych w życiu, czyli miłości i przyjaźni.

Pani dyrektor Danuta Czernewska wręczyła stypendia motywacyjne uczniom za wybitne osiągnięcia w nauce i sporcie, oraz nagrody dla uczestników Konkursu Wiedzy o Piaśnicy przygotowywanego corocznie przez nauczycieli historii.

Po obejrzeniu przedstawienia uczniowie zwiedzali Izbę Pamięci i udali się pod pomnik Brama Piaśnicka aby zapalić tam symboliczne znicze.

Uczniowie klas 1-3 również mieli swoje przedstawienie w małej sali gimnastycznej, przygotowane pod kierunkiem pani Stanisławy Erdmańskiej i pani Hanny Podsiedzik, dostosowane formą i treścią do wieku dzieci. Po przedstawieniu wystąpił zespół w strojach kaszubskich, który przedstawił tańce kaszubskie pod kierunkiem pani Ewy Hoppe.