Dzień Patrona Szkoły

2011-06-06

Tradycyjnie, w ostatni piątek miesiąca kwietnia (29.04.2011 r.) obchodziliśmy w naszej szkole Dzień Patrona.

Uczniowie wyszukiwali i prezentowali na lekcjach informacje dotyczące mordu w piaśnickich lasach w 1939 roku, odwiedzali Izbę Pamięci, w której zgromadzone są eksponaty i materiały sugestywnie przemawiające do uczniów. Klasy szóste wraz z wychowawcami udały się na groby pomordowanych.

W szkole, w hali sportowej odbyło się przedstawienie przygotowane przez panią Magdalenę Michalik, pana Marka Stachyrę oraz uczniów gimnazjum pod tytułem „Ta ostatnia niedziela”, które za pomocą bogatych środków wyrazu: m.in. muzyki (przedwojenne piosenki w wykonaniu uczennic gimnazjum), obrazu (zdjęcia przedstawiające życie codzienne i rozrywki Polaków tuż przed wojną), ruchu (tango, profesjonalnie zatańczone przez parę młodych tancerzy), słowa (tekst czytany przez ucznia gimnazjum) pokazywało życie codzienne Polaków, a szczególnie rozrywki, jakim oddawali się młodzi ludzie tuż przed wybuchem drugiej wojny światowej. Punktem kulminacyjnym programu artystycznego był właśnie moment wybuchu wojny i to, w jak drastyczny sposób zaburzył on życie w Polsce, na Pomorzu, czy wreszcie w Wejherowie, gdzie hitlerowcy dokonali straszliwej zbrodni w lasach piaśnickich, mordując ok. 12 tysięcy osób.

Przed występem, pani dyr. Danuta Czernewska oraz pani dyr. Aleksandra Mucha wręczyły uczniom szczególnie wyróżniającym się w nauce i sporcie stypendia motywacyjne, zachęcając ich do dalszych sukcesów.