Światowy Dzień Romów

2011-04-15

8 kwietnia przypada Światowy Dzień Romów. Obchodzony jest on w rocznicę I Światowego Kongresu Romów, który odbył się w 1971 roku w Londynie. Kongres ten zainaugurował działalność Światowej Rady Romów. Wtedy też zwrócono się do krajów członkowskich Organizacji Narodów Zjednoczonych, aby uznały Romów za mniejszość narodową.

Z tej okazji społeczność naszej szkoły miała okazję zapoznać się z dziejami i kulturą Romów, które zostały przedstawione w programie artystycznym, przygotowanym przez Romów – mieszkańców naszego miasta (m.in. przez asystentki romskie: panią Kamilę Goman i panią Mariolę Cyryl oraz uczniów naszej szkoły.

Prezentację rozpoczęła asystentka romska pani Kamila Goman, śpiewając a capella hymn Romów. Opowiedziała również legendę, wyjaśniającą dlaczego Romowie, pierwotnie zamieszkujący Indie, rozproszyli się niemal po całym świecie. Przedstawiła w skrócie historię Romów i ich sytuację dziś.

Zostały również zaprezentowane rytmiczne i melodyjne pieśni i tańce romskie. Uczniowie naszej szkoły recytowali wiersze w języku polskim i romskim.

Serafin Goman, absolwent naszej szkoły, zaśpiewał tradycyjną romską pieśń, a na koniec przedstawił coś bardziej współczesnego - utwór z zakresu beatboxu.

Romowie stanowią naród pochodzenia indyjskiego, którego członkowie zamieszkują większość państw świata. Na całym świecie żyje ponad 13 mln Romów, z tego w ok. 50 tys. w Polsce. Ponad 30 lat temu Romowie osiedlili się w Wejherowie. Społeczność ta liczy obecnie 70 osób i dobrze zaaklimatyzowała się w grodzie Wejhera. Polscy Romowie zaprzestali wędrówek w taborach i przystosowali się do wymogów współczesności, zachowując jednak swoją odrębność kulturową. Prezydentem Światowego Związku Romów oraz królem Romów w Polsce jest Stanisław Stankiewicz z Białegostoku - wujek i ojciec chrzestny pani Kamili Goman.