Konkurs Wiedzy o Piaśnicy

2015-04-28

28 kwietnia 2015 r. w Szkole Podstawowej nr 8 oraz Gimnazjum nr 3 w Wejherowie, którym patronuje Martyrologia Piaśnicy, odbył się Konkurs Wiedzy o Piaśnicy, który został zorganizowany przez Dyrekcję oraz nauczycieli historii obu tych szkół. Przeznaczony on został dla uczniów wejherowskich podstawówek oraz gimnazjów gminy i miasta Wejherowa. Jego celem była przede wszystkim popularyzacja wiedzy na temat martyrologii Piaśnicy oraz polityki okupacyjnej III Rzeszy na Pomorzu Gdańskim, a także rozbudzanie zainteresowań dziejami naszego regionu.

Do udziału w Konkursie zgłosiło się pięć szkół podstawowych, tj: Szkoły Podstawowe nr 5, nr 6, nr 8, nr 11 oraz Społeczna SP nr 1 oraz pięć gimnazjów, czyli Gimnazjum nr 1, nr 2, nr 3, nr 4 – wszystkie z Wejherowa - oraz Samorządowe Gimnazjum z Bolszewa. Uczniowie każdej placówki podjęli się rywalizacji na bardzo wysokim poziomie.

Konkurs składał się z trzech części. W pierwszej -  wszyscy uczniowie rozwiązywali odpowiedni dla siebie test pisemny, po którym wśród dzieci ze szkół podstawowych wyłoniono tych, którzy zajęli najwyższe miejsca. Po części pisemnej, wszyscy uczestnicy wzięli udział w zajęciach plenerowych - grze miejskiej „Śladami ofiar Piaśnicy w Wejherowie”, poprowadzonej przez p. Agnieszkę Gumińską, edukatora z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku. Ostatni etap gry zakończył się w Izbie Pamięci, znajdującej się w naszej szkole.

Po powrocie z zajęć w terenie, uczniowie gimnazjów, którzy osiągnęli najwyższe wyniki w części pisemnej Konkursu, wzięli udział w części ustnej. Do rywalizacji stanęło sześć osób. Pod bacznym okiem komisji konkursowej oraz kolegów i koleżanek ze szkół podstawowych, dziewczęta i chłopcy odpowiadali na pytania ustne, rozpoznawali osoby, miejsca i obiekty związane z Piaśnicą, a także rozwiązywali krzyżówkę. Po sześciu rundach wyłoniono najlepszych znawców historii martyrologii Piaśnicy, którzy zajęli miejsca od I do III.

W szkole podstawowej:

• I miejsce zajęła Agata Konkol ze Szkoły Podstawowej nr 6,
  • II miejsce – Radosław Składkowski ze Szkoły Podstawowej nr 11,
  • III miejsce –Wiktoria Warkusz ze Szkoły Podstawowej nr 11.
W gimnazjum:
  • I miejsce zdobyła Wiktoria Stachowiak z Gimnazjum nr 3,
  • II miejsce – Maciej Krzyżanowski z Gimnazjum nr 3,
  • III miejsce – Jakub Milewczyk z Gimnazjum nr 2.
  • Wszyscy uczestnicy Konkursu – w tym ci, którzy zajęli trzy pierwsze miejsca - otrzymali z rąk dyrektora obu szkół – p. Danuty Czernewskiej, pamiątkowe dyplomy oraz nagrody rzeczowe, a nauczyciele – podziękowania za przygotowanie swoich podopiecznych do udziału w zabawie.

W przyszłym roku szkolnym odbędzie się kolejna edycja Konkursu Wiedzy o Piaśnicy, na którą już dziś Was serdecznie zapraszamy!