NASZ UDZIAŁ W II POMORSKIM KONKURSIE KRASOMÓWCZYM

2011-11-09

Dnia 21 października 2011 roku, w siedzibie PTTK w Gdańsku odbył się II Pomorski Konkurs Krasomówczy. Celem takiego konkursu, jak piszą sami organizatorzy, jest zwrócenie uwagi dzieci i młodzieży na potrzebę pielęgnacji języka ojczystego, kształtowanie u młodzieży szacunku do ojczystej ziemi, kultury i małych ojczyzn, rozbudzanie zamiłowania do pięknego i sugestywnego mówienia oraz kształtowanie umiejętności poprawnego, jasnego i logicznego formułowania myśli.

Do konkursu zgłosiło się dwudziestu dwóch uczniów z Tczewa, Gdańska, Chojnic, Rumi i Wejherowa - czternaścioro dzieci ze szkół podstawowych, sześcioro – z gimnazjalnych, dwoje – z ponadgimnazjalnych. Nauczycielki naszej szkoły zachęciły troje uczniów szkoły podstawowej do udziału w tym gdańskim przedsięwzięciu. I tak, klasy IV reprezentował Mikołaj Chachaj, a III - Martyna Labuda i Maciej Lubocki.

Dzieci, występując przed czteroosobową komisją, zaprezentowały swoje tematy, mieszcząc się z ograniczonym czasie 7 minut. Mikołaj Chachaj przedstawił gdańszczanom walory turystyczne Półwyspu Helskiego, okraszając je historią swojej rodziny. Martyna zabrała członków komisji na spacer po Krakowie, powołując do życia wawelskiego smoka i przybliżając miejskie legendy. Maciej natomiast opowiedział o najwspanialszym mieście pod słońcem, czyli o Wejherowie.

Jury, obejrzawszy wystąpienia, wytypowała (w kategorii szkół podstawowych) trzech zwycięzców. Zadecydowała tym samym, że do kolejnego etapu konkursu, który odbędzie się w Legnicy, przejdzie trójka uczestników. Jest to znaczące, ponieważ każdy oddział PTTK, z poszczególnych szczebli edukacyjnych, mógł wystawić zaledwie dwóch kandydatów z regionu. Niemniej, zwycięzcami w kategorii szkół podstawowych zostali uczniowie Tczewa, Wejherowa i Rumi. Mikołaj Chachaj, nasz uczeń, z tematem: „Krowi ogon”, czyli słowo o Półwyspie Helskim, zajął II miejsce ex aequo z dziewczynką z Rumi.

Pozostali uczniowie z naszej szkoły zostali również docenieni przez jury. Na trzecim podium stanął Maciej Lubocki z uczennicą Tczewa - Roksaną Rozinską, IV miejsce natomiast zajęli – Natalia Mieczkowska, Weronika Hennig, a wśród nich - Martyna Labuda.

Za rok kolejna edycja konkursu, na którą serdecznie zapraszamy. Więcej informacji o wynikach konkursu znaleźć można na stronie: http://www.pttkkrowiabrama.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=83:wyniki-ii-pomorskiego-konkursu krasomowczego&catid=1:aktualnoci&Itemid=24