ŻYWY TEATR W NASZEJ KLASIE – I–TEATR

2014-11-07

6.11.2014r. klasa 6e wraz z panią Justyną Krzak oglądała przedstawienie zrealizowane przez Teatr Baj Pomorski w Toruniu pod tytułem „Dziób w dziób”.

Internetowy Teatr TVP dla szkół to nowatorska telewizyjna inicjatywa wykorzystująca nowoczesną technologię jako sposób dotarcia ze sztuką wysokich lotów do masowej młodej widowni.

Odbiorcą teatralnych wydarzeń są uczniowie różnego typu szkół położonych daleko od wielkomiejskich ośrodków kulturalnych i artystycznych. Grany na żywo spektakl odbierany jest w tym samym czasie przez kilkutysięczną uczniowską społeczność w całej Polsce za pośrednictwem kodowanej transmisji internetowej. Jedną z większych zalet tego pomysłu jest to, że pokazy są bezpłatne dla uczestniczących szkół.

Przedstawienie bardzo nam się podobało. Zabawny język, ciekawa scenografia, obecność gigantycznych lalek spowodowały, że były to dla nas niezapomniane chwile. Bardzo lubimy takie lekcje, kiedy dzieje się coś ciekawego, innego niż zwykle. Cieszymy się również, że mogliśmy tworzyć kilkutysięczną uczniowską widownię.

DZIÓB W DZIÓB

• Autor: Malina Prześluga
  • Reżyseria i inscenizacja: Zbigniew Lisowski
  • Scenografia, kostiumy: Dariusz Panas
  • Muzyka: Mateusz Jagielski

Obsada:

• Gołąb Zbigniew - Mariusz Wójtowicz
  • Gołąb Heniek - Krzysztof Grzęda
  • Gołąb Stefan - Andrzej Korkuz
  • Gołębica Mariola - Dominika Miękus
  • Wróbel Przemek - Krzysztof Parda
  • Kotka Dolores - Edyta Łukaszewicz-Lisowska
  • Gołąb Janusz - Jacek Pysiak
Prapremiera: 23 czerwca 2013

Trwa: 1:15 godz.

„Dziób w dziób” to współczesny dramat sięgający do tradycji bajki zwierzęcej. Opowieść rozgrywa się w przestrzeni jednego z miejskich blokowisk pomiędzy zaślepioną pragnieniem władzy subkulturą gołębi i ich chęcią dominacji na podwórku, kotem, który jest odwiecznym wrogiem ptaków i wróblem poszukującym swojej wspólnoty. Paradoksalnie to wróbel, czyli ten najmniejszy i najwrażliwszy, ratuje gołębie z opresji i uczy ptaki, czym jest prawda, przyjaźń, oddanie i honor. Bajka Maliny Prześlugi prezentuje wyraźne typy i modele więzi międzyludzkich oraz mechanizmy rządzące grupą. Wskazuje na wartości, jakie niesie ze sobą Inność i zagrożenia płynące z postaw wobec niego wrogich i agresywnych. Mimo że dramat nie ma konstrukcji klasycznej komedii, utrzymany jest w nastroju komediowym. Dzieje się to przede wszystkim dzięki wartkiemu językowi.

Spektakl będzie rozgrywany zarówno w żywym planie aktorskim, jak i w planie lalkowym. Dariusz Panas zaprojektował fantastyczne lalki - kot będzie miał w naszym przedstawieniu trzy metry. Na scenie zbudujemy miasto w postaci wielkiego, wiszącego w powietrzu bloku. Unosząca się nad sceną instalacja plastyczna odnosi się do mistrzów polskiej plastyki teatralnej, przede wszystkim do twórczości Józefa Szajny z okresu konstruktywizmu. Do sztuki zostanie także wprowadzony asamblaż – trójwymiarowa odmiana kolażu bardzo lubiana przez Tadeusza Kantora, w której połączymy malarstwo z rzeźbą. Muzykę graną na żywo komponuje Mateusz Jagielski, z którym współpracowaliśmy przy okazji realizacji „Pręcika”. Inspiruje się muzyką klasyczną i filmową. „Dziób w dziób” to świetny, współczesny dramat dla dzieci pisany ich językiem i mówiący o ich problemach: o modzie, o bandzie podwórkowej, o odrzuceniu i akceptacji, o sztuce bycia liderem i rywalizacji. Malina Prześluga z przymrużeniem oka pokazuje to, co w nas wzniosłe i to, co małe. Wróg tkwi w nas samych. To prowadzi do katastrofy. Zbigniew Lisowski Dramat został nagrodzony w 24. Konkursie na Sztukę Teatralną dla Dzieci i Młodzieży organizowanym przez Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu.