SZKOLNE DNI INTEGRACJI

2021-06-02

Co roku na początku maja staramy się organizować Szkolne Dni Integracji pod hasłem „Razem Tworzymy Całość”. W  czasie ich trwania mówimy o potrzebach osób niepełnosprawnych, a jednocześnie pokazujemy, że żadna odmienność nie jest powodem do wykluczenia kogoś ze społeczeństwa.   Symbolem szkolnej integracji jest dłoń, której różnobarwne palce oznaczają różne odmienności. Ta kolorowa „łapka” na stałe wpisała się w nasze szkolne życie. Każdy z nas może utożsamiać się z innym kolorem, ale jednocześnie z całą dłonią. I o to właśnie chodzi! Razem tworzymy całość! Przedszkolaki i uczniowie młodszych klas wykonały więc przepiękne prace z wykorzystaniem motywu kolorowej dłoni. Wystawa znajduje się na parterze starej szkoły.

W ramach tegorocznych obchodów Dni Integracji podjęto wiele przedsięwzięć. Trochę na przekór pandemii, a trochę celowo, zespół nauczycieli wspomagających zrealizował cykl imprez, którego tematem przewodnim było szeroko rozumiane podróżowanie, a celem nadrzędnym zintegrowanie całej społeczności szkolnej. Przygotowano wystawę „# na tropie błękitu” poświęconą kwestii autyzmu. Uczniowie naszej szkoły przesyłali zdjęcia już w kwietniu, bo właśnie ten miesiąc jest określany miesiącem wiedzy o autyzmie. Teraz ogromna lupa pozwalała bliżej przyjrzeć się oryginalnym zdjęciom, a niebieskie tropy prowadziły do ciekawostek.

Część klas I-III zaprezentowały widowiska rytmiczne z użyciem bardzo nietypowych, za to bardzo kolorowych instrumentów. Nie mogło też zabraknąć naszego hymnu integracji – „Wiele serc”. Śpiew i granie zostały utrwalone na filmikach. Postaramy się je Wam udostępnić, dziś tylko krótka zapowiedź - https://osemkawejherowo-my.sharepoint.com/:v:/g/personal/mskrzypkowska1_osemka_edu_pl/EQkApqRb02tIihOteP-lEbUB-cgUih44HgqDX1KCxKqi9g?e=0DDOKq

1 czerwca wybrane klasy I-III wzięły udział w fabularyzowanym rajdzie "Z mapą przez kraj". Jego tematem była podróż po znanych miastach Polski: Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, Katowicach, Krakowie, Warszawie i Toruniu. Dzieci odwiedzały poszczególne stacje, na których mogły się czegoś dowiedzieć o danym regionie, popróbować lokalnych specjałów, stanąć do ciekawych konkurencji. W Krakowie zjadły pyszne obwarzanki, w Toruniu odmierzały składniki na piernikowe ciasto, poznańskie koziołki zorganizowały loterię z mnóstwem niespodzianek, wrocławskie krasnoludki zapędziły dzieci do pracy. A co działo się w Gdańsku i Warszawie? Z kim spotkały się w Katowicach ? Popatrzcie na zdjęcia (na razie tylko tyle), a resztę niech dzieci opowiedzą same. Na koniec rajdu każda klasa otrzymała mapę Polski, na której jego uczestnicy mogli umieścić zdobyte w poszczególnych punktach naklejki.

Czy to już koniec? Nie! 2 czerwca nastąpiło uroczyste wręczenie nagród osobom, które wzięły udział w majowym konkursie fotograficznym "Podróże bez barier". Wszystkie nadesłane prace zostały już opublikowane na naszej stronie, wciąż możecie je podziwiać, stojąc przed gablotą na parterze nowej szkoły.

Pamiętajcie, że zawsze możecie zajrzeć na naszą facebookową stronę - https://www.facebook.com/Razem-Tworzymy-Ca%C5%82o%C5%9B%C4%87-1595333824128282/?ref=aymt_homepage_panel