Na kresach województwa pomorskiego

2012-06-14

6 czerwca uczniowie klasy IV C odbyli wycieczkę do Słupska. Dzieci najpierw odwiedziły Ratusz Miejski - okazały budynek, którego neogotycka fasada zachwyca wielością detali. W siedzibie Urzędu Miasta grupa poznała podstawowe pojęcia z dziedziny architektury, zobaczyła „maskotkę” Słupska – bursztynowego niedźwiadka i klucz upamiętniający włączenie Polski do Unii Europejskiej, kolekcję herbów polskich i obrazy przedstawiające burmistrzów Stolpu i prezydentów Słupska.

Następnie grupa udała się do Teatru Lalki „Tęcza”, który w tym roku obchodził swoje 65 – lecie istnienia. Uczniowie obejrzeli spektakl, po którym uczestniczyli w lekcji teatralnej. Animatorka zaprezentowała różne rodzaje lalek teatralnych i zachęciła do obejrzenia wystawy dorobku scenograficznego teatru.

Zmierzając do Muzeum Książąt Pomorskich dzieci mijały Basztę Czarownic, z którą wiąże się legenda o Trinie Papisten, ostatniej czarownicy, która czekając na egzekucję, ostatnie chwile życia spędziła właśnie w tej budowli.

W kompleksie muzealnym mali turyści mogli obejrzeć dumę Słupska, jedyną w Europie stałą wystawę prac Stanisława Ignacego Witkiewicza oraz obiekty związane z historią Pomorza i panującej tu niegdyś dynastii Gryfitów.

Gwoździem programu okazały się warsztaty kaligrafii, podczas których uczniowie starali się pisać gęsim piórem.

Pomimo zmęczenia, jakie towarzyszyło dzieciom podczas podróży powrotnej, dzieci z radością wspominają chwile spędzone w Słupsku i z ciekawością wypytują o plany wycieczkowe na następny rok nauki.