Klasa IIC w Muzeum II Wojny Światowej

2019-11-18

Uczniowie klasy IIC wzięli udział w bardzo ciekawych zajęciach „Stara skrzynia. Co skrywa muzeum?”, organizowanych w Muzeum II Wojny Światowej.

Celem zajęć było zapoznanie najmłodszych z muzeum jako miejscem, którego głównym zadaniem jest gromadzenie, zabezpieczanie i prezentowanie materialnych śladów historii. Zajęcia odbywały się w sali edukacyjnej, gdzie dzieci mogły zobaczyć i dotknąć prawdziwych „skarbów muzeum”, czyli eksponatów. Zadaniem dzieci było m.in. dostrzeżenie różnic między historycznymi obiektami, a ich współczesnymi odpowiednikami oraz stworzenie własnej kary zabytku, gdzie opisywali i ilustrowali wybrany przedmiot.

Uczniowie odwiedzili także fragment wystawy stałej – część, gdzie znajdują się przedmioty związane z życiem codziennym w czasie II wojny światowej. Mogły jeszcze lepiej zrozumieć jak wiele zła i cierpienia przyniosła wojna.

Ze względu na wiek nasi uczniowie nie mogli zwiedzać całej wystawy głównej, która pokazuje cierpienie i walkę z okupantem praktycznie wszystkich narodów, które brały udział w II wojnie światowej. Miejsce to uzmysławia okrucieństwo wojny, ból, głód, smutek, tęsknotę, jakie towarzyszyły wówczas ludziom. Pani przewodnik zabrała naszych uczniów na dwie rekonstrukcje fragmentu warszawskiej ulicy. Pierwszy z nich przedstawia stolicę w przededniu wojny, zaś drugi tuż po jej zakończeniu. Widok ten jeszcze bardziej uzmysłowił dzieciom jak destrukcyjna i okrutna była wojna.

Magdalena Chełminiacka