Pola Nadziei

2012-05-07

31 marca 2012 r. w sobotni poranek blisko czterdziestu uczniów trzecich klas gimnazjalnych wzięło udział w warsztatach zajęciowych w Puckim Hospicjum im. św. O. Pio.

Warsztaty były drugą odsłoną realizowanej przez uczniów Kampanii Sadzenia Żonkila, będącej częścią ogólnopolskiej akcji POLA NADZIEI. Miały na celu jeszcze lepsze poznanie idei wolontariatu hospicyjnego i samego sposobu funkcjonowania tego specyficznego miejsca. Tym razem uczniowie mogli przekonać się o tym osobiście, poznając hospicjum dosłownie „od kuchni”. Już od pierwszych chwil wyjazdu wszystkim towarzyszyły niemałe emocje i krzątające się gdzieś w głowie pytanie - Czego spodziewać się po takim miejscu? W końcu każdy miał jakieś własne, nie zawsze trafne jak się później okazało, wyobrażenia.

Po przyjeździe szybko okazało się, że zapowiada się bardzo ciekawie. Warsztaty rozpoczęły się od wykładu ks. dra Jana Kaczkowskiego, który przybliżył nam zakres podejmowanych przez hospicjum działań i rolę, jaką odgrywają w nim młodzi wolontariusze. Z dużym zainteresowaniem słuchaliśmy o tym, jak dochodzi do powstawania w naszym ciele nowotworów i o sposobie radzenia sobie z nimi, jak powinniśmy się zachować, gdy w naszym środowisku, szczególnie w szkole, pojawi się osoba walcząca z nowotworem, o tym jak ważny jest zdrowy, aktywny tryb życia i jakie znaczenie mają zwyczajne, okresowe badania lekarskie.

Po wykładzie udaliśmy się na „obchód” po obiektach hospicyjnych. Można było zajrzeć „od środka” do wielu pomieszczeń, począwszy od tych administracyjnych i gospodarczych poprzez dyżurki pielęgniarskie, gabinet zabiegowy, kaplicę, pokoje gościnne i dla pacjentów, sale zajęciowe, konferencyjne, aż po samą kuchnię, której nie pogardziłaby nawet Magda Gessler.

Chociaż miejsce i tematyka była poważna, ks. Jan zadbał również o to, aby nasze warsztaty okraszone były niemałą dozą dobrego humoru, co zresztą widać na dołączonych zdjęciach. Zobaczcie sami!

ks. Krystian Krepel

Kalina Olszewska-Dominik