„Ósemka” w projekcie „Akademia Niepodległości”

2018-02-14

13 lutego b.r. uczniowie klasy 7a wraz ze swoją nauczycielką historii, wzięli udział w pierwszym spotkaniu w ramach projektu „Akademia Niepodległości”, którego honorowym patronem został Prezydent Rzeczpospolitej Andrzeja Duda. „Akademia” jest obliczonym na cztery lata (2017-2021) cyklem spotkań, w czasie których pracownicy IPN oraz naukowcy z uczelni wyższych bądź lokalnych środowisk przedstawią w formie popularnych wykładów drogę do Niepodległej, poczynając od pierwszej dekady XX stulecia i czas I wojny światowej, poprzez budowę państwa i tworzenia granic, po bilans dwudziestolecia międzywojennego.

Wykład inauguracyjny w Wejherowie wygłoszony został przez dr hab. Przemysława Olstowskiego z okazji 98. rocznicy powrotu Pomorza Gdańskiego do Polski. Tytuł prelekcji brzmiał: „Powrót Pomorza do Polski 1918-1920”. Po zakończeniu spotkania, uczestnicy Akademii otrzymali publikację, w której w syntetyczny sposób ujęto dzieje Polski, a także pamiątkowe lniane torby, na których znajdowały się dwa motywy do wyboru: postać gen. Józefa Hallera lub logo „Akademii Niepodległości”. Kolejny wykład w ramach „Akademii” odbędzie się już wkrótce.