Listopad w świetlicy

2017-12-07

Listopad podobnie jak wcześniejsze miesiące był pełen wrażeń i ciekawych zajęć. Odwiedziła nas nasza pielęgniarka szkolna, pani Mirosława Dublinowska, która pokazała nam, na czym polega pierwsza pomoc w różnych sytuacjach. Dzieci mogły obejrzeć profesjonalnie wyposażoną apteczkę. Dowiedziały się, jak reagować w czasie omdlenia, różnych urazów.Pielęgniarka poinstruowała dzieci, jak sprawdzić, czy poszkodowany oddycha i ułożyć nieprzytomną osobę w bezpiecznej pozycji. To były nie tylko bardzo ciekawe, ale i ważne zajęcia w świetlicy szkolnej.

W listopadzie nie zapomnieliśmy tez o przyjemnościach. Dlatego wraz z chętnymi dziećmi przygotowaliśmy ciasto i upiekliśmy pyszne gofry. Drugie śniadanie było pyszne.

W związku z Dniem Pluszowego Misia rozmawialiśmy o znaczeniu pluszaków w naszym życiu. Poznaliśmy historię Misia Mata, dzięki której wiele się nauczyliśmy. Wykonaliśmy w grupach misie, których ubranka wykonaliśmy ze skrawków materiału.

W tym miesiącu odwiedziliśmy dolinę Muminków. Poznaliśmy ich tradycje, zwyczaje i wartości, jakimi kierują się w codziennym życiu. Podobnie jak Muminki jesteśmy koleżeńscy i chętnie niesiemy pomoc innym.

Koniec listopada to wróżby andrzejkowe. Rozmawialiśmy o tym, jak wróżono kiedyś, a jak robimy to dziś. Dzieci lały wosk, wróżyły ze szpilek, poznawały swoją przyszłość za pomocą wylosowanych znaków, kolorów. Przy pomocy specjalnego serca poznały imię swojego przyszłego męża lub żony. Oczywiście wszystko to traktowaliśmy z przymrużeniem oka. Wiemy bowiem, że to tylko wesoła zabawa.