SPOTKANIE Z CHEMIĄ NA UNIWERSYTECIE GDAŃSKIM

2017-11-30

27 listopada uczniowie klas drugich i trzecich oddziałów gimnazjalnych uczestniczyli w warsztatach na Wydziale Chemii Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie rozpoczęło się od wykładu „Pierwiastki chemiczne i ich reakcje”, który wygłosił dr Henryk Myszka. Wykład połączony był z pokazem efektownych doświadczeń chemicznych podczas którego uczniowie byli świadkami m.in. wybuchowego spalania wodoru, samozapłonu fosforu białego, czy też spalania nitrocelulozy. Po wykładzie uczniowie wzięli udział w zajęciach laboratoryjnych, podczas których mogli samodzielnie wykonywać doświadczenia chemiczne: otrzymywali wodorotlenki, badali odczyn roztworu, spalali metale, a nawet otrzymywali proch strzelniczy. Wszystko odbywało się pod czujnym okiem doktorantów Wydziału Chemii.

Eksperymenty wzbogaciły wiedzę z zakresu chemii, a także dostarczyły wielu wrażeń z możliwości ich samodzielnego wykonywania. Uczestnictwo w warsztatach było dla wielu niezwykłą przygodą, która z pewnością zaprocentuje.