Zapisz dziecko na język kaszubski

2017-03-28

Do 30 kwietnia można ubiegać się o rozpoczęcie nauki języka kaszubskiego w roku szkolnym 2017/2018. W tym celu rodzice powinni złożyć do dyrektora szkoły specjalny wniosek. Można go pobrać ze strony internetowej szkoły lub w sekretariacie.

Od 1 września będą organizowane kolejne grupy uczniów, którzy będą się uczyć nie tylko języka, ale też historii, geografii i kultury Kaszub.

Jak czytamy na stronie internetowej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, kaszubi.pl:

Nauka języka kaszubskiego daje bezcenną, a w skali kraju niepowtarzalną, okazję do zapoznania ucznia z jego własnym regionem. Język regionalny nie jest w tym wypadku jedynie kodem służącym do porozumiewania się, ale – co istotniejsze – stanowi nośnik treści będących depozytem wartości fundamentalnych dla wykształcenia mentalności młodego człowieka. Pozwala to odbudowywać, czy wprost budować na nowo, tożsamość regionalną w oparciu o wyniesione ze szkoły, a zatem podniesione do rangi oficjalnych, kompetencje kulturowe w ich szerokim ogólnoludzkim zakresie.

Nauczanie języka kaszubskiego odbywa się w Polsce od ponad dwudziestu lat. Jest to przedmiot nauczania o charakterze fakultatywnym.

W roku szkolnym 2015/2016 języka kaszubskiego uczyło się w szkołach na Pomorzu 19 085 dzieci: w szkołach podstawowych uczyło się 15 511 dzieci, w gimnazjach – 2653 dzieci, w szkołach ponadgimnazjalnych – 937uczniów. Z roku na rok liczba dzieci uczących się języka kaszubskiego sukcesywnie wzrasta.

Jak wyglądają lekcje języka kaszubskiego w naszej szkole? Tego można dowiedzieć się w zakładce na głównej stronie szkoły – ikonka „Ucz się języka kaszubskiego” lub bezpośrednio u nauczyciela przedmiotu – Gabrieli Kitowskiej.

Serdecznie zapraszamy !