Witaj Lubeck!

2015-12-11

W sobotę 5.12.2015r. udaliśmy się do naszych sąsiadów – Niemiec. Tym razem postawiliśmy na Lubekę, tak zwane „czerwone” miasto. Dlaczego czerwone? – ponieważ prawie całe miasto zbudowane jest z czerwonej cegły. Miasto to mieści się w landzie o nazwie Szlezwik – Holsztyn. Spacer po Lubece zaczęliśmy od wizyty pod bramą Holsztyńską ( Holstentor). Pani przewodnik przy każdym zabytku opowiadała uczniom historię tego miejsca i miasta Lubeka. Zobaczyliśmy między innymi Kościół Mariacki i Kościół Świętej Katarzyny. Nie ominęliśmy oczywiście domu Buddenbroków, z powieści Tomasza Manna. Uczniowie zobaczyli dom Guntera Grassa i  zapoznali się przy okazji z ważnymi informacjami na temat gdańszczanina.

Następnie udaliśmy się na Jarmark Bożonarodzeniowy na starówkę, gdzie panowała cudna świąteczna atmosfera. Starówka ta już w 1987 roku wpisana została na Światową Listę Dziedzictwa Unesco. Uczniowie mogli zrobić zakupy w świątecznych budkach szlifując przez to swoją znajomość języka niemieckiego. Lubeka to przede wszystkim miasto marcepanu. Zawdzięcza to Johannowi Georgowi Niederegger, który założył w niej fabrykę marcepanu. Naprzeciwko ratusza znajduje się Cafe Niederegger, w której jest Salon Marcepanowy.

Cieszymy się, że już drugi raz na wycieczkę zgłosiło się bardzo dużo osób i jeśli nam się uda to zapraszamy w przyszłym roku do Berlina lub do Drezna!