Lekcje z języka kaszubskiego w Dworku Drzewiarza w Gościcinie

2015-05-11

4 maja grupa uczniów klas V-VI w ramach lekcji języka kaszubskiego pojechała do Gminnego Ośrodka Kultury w Gościcinie, który znajduje się w tzw. Dworku Drzewiarza. Była to niebywała okazja do poznania historii rodziny Brandtów – właścicieli okazałej willi, cegielni i znacznych obszarów ziemskich w Gościcinie. Oglądaliśmy wystawę „ Od drzewa do drewna” prezentującą stare narzędzia stolarskie i leśne. Na wystawie „Gościcińska Fabryka Mebli w obiektywie” poznaliśmy historię Gościcińskiej Fabryki Mebli na starych fotografiach od końca XIX w. aż po czasy współczesne. W „Izbie regionalnej” można było przenieść się w czasie i na wystawie starych fotografii spróbować wyobrazić sobie życie codzienne mieszkańców naszego regionu mocno związane z tradycjami i obrzędowością kaszubską. Oglądaliśmy fragmenty filmu o ginących zawodach, w jaki sposób wyrabia się tabakiery z krowich rogów. Pani przewodnik oprowadzała nas po wielu salach, gdzie można rozwijać swoje zainteresowania artystyczne z malarstwa, rzeźby, ceramiki, fotografii i innych dziedzin. Na zakończenie wizyty otrzymaliśmy 3 książki o tym ciekawym miejscu w wersji kaszubsko – polskiej „ Inspirowane pamięcią – migawki z dawnej Kaszubszczyzny”, które wykorzystamy na zajęciach i udostępnimy innym uczniom, bo będzie można je wypożyczyć w naszej bibliotece szkolnej.